​Kuvendi shkon në pauzë deri në orën 14:00

Aktuale

​Kuvendi shkon në pauzë deri në orën 14:00

Më: 16 mars 2022 Në ora: 12:58
Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka shkuar në pauzë deri në orën 14:00. Para votimit për Kodin Civil që lejon martesat e gjinive të njëjta në Kosovë, kryeparlamentari Glauk Konjufca ka kërkuar nga deputetët që të shkojnë në pauzë para, siç e quajti ai, diskutimit të kësaj pike kritike.

Konjufca: Propozoj që të marrim një herë frymë thellë

Propozoj që të marrim një herë frymë thellë dhe të reflektojmë para se të hymë në diskutimin e kësaj pike kritike të Kodit Civil. A pajtoheni që të shkojmë në pushim.... Ministre nuk të pyeta ty, por deputetët”, ka thënë Konjufca.

Në seancën e sotme nuk ka kaluar rezoluta nga debati parlamentar në lidhje me zhvillimet në dialogun Kosovë-Serbi, ku kërkohet që dialogu të mos jetë teknik dhe të udhëhiqet nga kryeministri Albin Kurti. 64 deputetë kanë votuar për këtë rezolutë, por vetëm 21 kanë qenë pro, kundër asnjë dhe 43 abstenime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat