Deputeti i AAK flet për rregulloren e re të Kuvendit, kërkon respektim nga deputetët

Aktuale

Deputeti i AAK flet për rregulloren e re të Kuvendit, kërkon respektim nga deputetët

Nga: M.H. Më: 22 mars 2022 Në ora: 20:25
Kuvendi i Kosovës

Situata politike në vend po mbetët e tensionuar, kjo sepse opozita po vazhdon të jetë shumë kritike për pozitën.

E qeveria dita ditës po merr vendime të reja për vendin, përcjell “Bota sot”.

Së fundmi është miratuar edhe edhe rregullorja e re në Kuvend për deputetë, të cilët në rast se nuk qëndrojnë apo nuk marrin pjesë fare në seanca, do të sanksionohen edhe financiarisht.

E padyshim që kjo rregullore ngjalli reagime të mëdha tek deputetët e vendit.

Në lidhje me këtë temë për “Bota sot”, ka folur deputeti nga radhët e AAK-së, Shemsedin Dreshaj.

Ai u shpreh që kjo rregullore duhet të respektohet nga të gjith deputetët pasi janë të votuarit e qytetarëve dhe të njejtit duhet të kumtojnë opinonin e qytetarëve.

Unë mendoj se atëherë kur është vendosur stimulimi i pagesës së rrugës, sipas ish-rregullores, është bërë mu për atë arsye, pasi shumë deputetë kanë munguar në seanca dhe kanë pasur vështirësi me kuorumin. Mendoj se deputetët duhet të sillen konform Rregullores, e cila imponon qëndrimin e detyrueshëm në Kuvend të deputetëve”, u shpreh Dreshaj për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat