Kurti nga ShBA-ja: Kërkojmë që BE-ja të pranojë aplikimin tonë si vend kandidat këtë vit

Aktuale

Kurti nga ShBA-ja: Kërkojmë që BE-ja të pranojë aplikimin tonë si vend kandidat këtë vit

Më: 18 maj 2022 Në ora: 22:04
Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti po flet në Këshillin e Atlantikut, ku po diskuton për prioritetet e politikës së brendshme dhe të jashtme të Kosovës, si dhe agjendën e tij për arritjen e tyre.

Kurti tha se pret që BE-ja ta pranojë statusin e Kosovës si vend kandidat.

“Do ta mirëprisnim aplikimin e Ukrainës, Moldovës dhe Gjeorgjisë në Bashkimin Evropian, dhe po ashtu  kërkojmë që BE-ja të pranojë aplikimin tonë këtë vit”, tha Kurti.

I pari i Qeverisë po ashtu përmendi aplikimin në Këshillin e Evropës, dhe tha se pret liberalizimin e vizave, të cilin e quajti një proces të tejzgjatur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat