Profil/ Kush është Izedin Bytyqi, “njeriu i LDK-së” i shkarkuar nga MIA?

Aktuale

Profil/ Kush është Izedin Bytyqi, “njeriu i LDK-së” i shkarkuar nga MIA?

Më: 25 maj 2022 Në ora: 16:15
Izedin Bytyqi

Izedin Bytyqi, i cili është shkarkuar sot nga pozita e Sekretarit të Përgjithshëm në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Ambientit, në vitin 2012 ishte i dënuar nga Gjykata e Lartë për Kundërvajtje për shkak se e kishte shkelur Ligjin për Deklarimin e Pasurisë.

Ai fillimisht kishte marrë një gjobë prej 2 mijë e 300 euro, vendim ky për të cilin ishte ankuar. Pas rishikimit të vendimit i njëjti ishte dënuar me 1 mijë e 500 euro.

Para se të ushtrojë funksionin e sekretarit në MIA, Bytyqi ka shërbyer edhe si Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) në kohën kur ministria udhëhiqej nga Arban Abrashi.

Izedin Bytyqi ishte përmendur si zyrtar që ushtroi ndikim në punësimin e resë së ish-kreut të LDK-së, Isa Mustafa.

Edita Bajrami, gruaja e Besnikut, djalit të ish-kryeministrit Isa Mustafa ishte angazhuar si eksperte për të ndihmuar Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale në rishikimin e Strategjisë Sektoriale.

Angazhimin e resë së ish-kryeministrit Mustafa më 2017 e pati konfirmuar po Izedin Bytyçi, ish-sekretari në MPMS. Ai pati thënë se Edita ishte angazhuar në kuadër të një projekti që, sipas tij, Ministria e pati ndërmarrë në bashkëpunim me Komisionin Europian për rishikimin e një strategjie të ministrisë.

Njeriu që në dy mandate mori poste në ministritë e udhëhequra nga partia Isa Mustafës nuk e kishte deklaruar pasurinë në vitin 2011, derisa ishte udhëheqës i Divizionit për Buxhet dhe Financa në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal.

Nga pozita e Sekretarit të Përgjithshëm, Bytyqi ishte shkarkuar edhe një herë tjetër në mars të vitit 2021, ku atë kohë ministria e Infrastrukturës, udhëhiqej nga Arban Abrashi.

Para se të emërohej sekretar në MI, Bytyqi ka mbajtur pozitën e njëjtë edhe në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale në kohën kur ministria udhëhiqej nga Arban Abrashi.

Sipas burimeve Bytyqi është shkarkuar të mërkurën nga pozita e Sekretarit të Përgjithshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat