Paralajmëron ministri ​Latifi: Nëse Arben Vitia e ka shkel ligjin do të merren organet e drejtësisë

Aktuale

Paralajmëron ministri ​Latifi: Nëse Arben Vitia e ka shkel ligjin do të merren organet e drejtësisë

Më: 26 maj 2022 Në ora: 12:34
Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi u shpreh se nëse ish-ministri i këtij dikasteri, Arben Vitia ka bërë shkelje të ligjit me punësimin e tij në kompaninë “Olive”, atëherë me të duhet të merren organet e drejtësisë.

Latifi: Nëse e ka shkelur ligjin do të merren organet me Arben Vitin 

“Kjo pyetje është jashtë konforitetit tim me u përgjigj por nëse është shkelur ligji atëherë sigurisht organet përkatëse do të merren me to. Unë mendoj se çdo qytetar i Kosovës ka të drejtë të punoj aty ku ka dëshirë qoftë në sektorin privat apo shtetëror”, u shpreh ai. 

Kjo përgjigje ministrit erdhi pasi pyetjes që deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu ia adresoi ai lidhur me punësimin e ish ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia në kompaninë “Olive”. 

Haxhiu: Punësimi i Vitisë në “Olive” konflikt interesi 

“Paraardhësi juaj ish ministri, Arben Vitia ka filluar punën në kompaninë ‘Olive’ në foton e publikuar në medie ai shihet me stafin e kësaj kompanie në aplikacionin për licencim të spitalit ‘Olive’, Arben Vitia figuron stafi i kësaj kompanie sipas raportimeve paga e ish ministrit pritet të jetë e majme mbi 5 mijë euro. A jeni në dijeni se ky veprim i ish-ministrit, Arben Vitia është konflikt i interesit pasi që Olive është licencuar nga MSh për testet PCR”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat