Krasniqi: BE assesi mos t’i ndërlidhë vizat me dialogun

Aktuale

Krasniqi: BE assesi mos t’i ndërlidhë vizat me dialogun

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 16:25
Rrezarta Krasniqi

Pavarësisht pritje optimiste për vizat, BE pa një arsyetim nuk vendosi as këtë herë për heqjen e vizave.

Kështu ka deklaruar deputetja e LDK-së, njëherësh kryetare e Komisionit për Integrime, Rrezarta Krasniqi.

“Për sa i përket liberalizimit, kishim qëndrime të shumta optimiste nga zyrtarët e BE-së se mund të ketë lëvizje pozitive në Samitin e Berlinit, i cili u mbajt javën e kaluar por, pa një arsyetim as kësaj radhe nuk u vendos për heqjen e regjimit të vizave. Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e përcaktuara nga BE për lëvizje të lirë dhe kjo sa më parë që të ndodhë është më mirë, sepse është një padrejtësi e madhe kjo që po ju bëhet qytetarëve tanë”, thotë Krasniqi.

Ndërsa, sa i përket dialogut, deputetja vlerëson se ai duhet të vazhdojë në koordinim të plotë me partnerët tanë strategjik dhe të mos ndërlidhet me vizat.

“Tani çështja e dialogut nuk duhet të ndërlidhet assesi me liberalizimin e vizave, sepse aty temë diskutimi janë çështjet e pazgjidhura mes dy vendeve dhe dialogu duhet të vazhdojë në koordinim të plotë me partnerët tanë strategjik”, deklaron Rrezarta Krasniqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat