​NATO: Ballkani Perëndimor e rajoni i Detit të Zi janë të një rëndësie strategjike

Aktuale

​NATO: Ballkani Perëndimor e rajoni i Detit të Zi janë të një rëndësie strategjike

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 18:48
Foto ilustrim

Udhëheqësit e NATO-s kanë miratuar një "Koncept strategjik" të ri, i cili thekson se "Ballkani Perëndimor dhe rajoni i Detit të Zi janë të një rëndësie strategjike për Aleancën Atlantike", ndërsa Rusia është shënuar si "kërcënimi më i rëndësishëm i drejtpërdrejtë për sigurinë, paqen dhe stabilitetin në Zonën Euro-Atlantike”.

“Aspiratat dhe politikat e shtrëngimit të Republikës Popullore të Kinës janë një sfidë për interesat, sigurinë dhe vlerat tona”, thuhet në vizionin e ri programor të rolit të ardhshëm global të NATO-s, të miratuar në sesionin e Madridit.

"Ne do të vazhdojmë të mbështesim aspiratat euro-atlantike të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të Detit të Zi," thanë krerët ose qeveritë e NATO-s në një deklaratë, duke shtuar se ata do të "forconin përpjekjet për të rritur aftësinë e tyre për të trajtuar rreziqet e ndryshme që ata përballen" dhe për të forcuar qëndrueshmërinë e tyre për t'i rezistuar ndërhyrjeve dhe imponimeve me qëllim të keq nga palët e treta."

Vizioni i veprimeve të NATO-s në dhjetë vitet e ardhshme thekson se "një Ukrainë e fortë dhe e pavarur është jetike për zonën euro-atlantike" dhe thotë se "sjellja e Moskës është një reflektim i veprimeve agresive të Rusisë kundër fqinjëve të saj dhe komunitetit më të gjerë në të dyja anët e Atlantikut”.

Gjithashtu nënvizohet se “NATO nuk dëshiron konflikt dhe nuk përbën rrezik për Federatën Ruse”, duke theksuar se “ne do t'u përgjigjemi kërcënimeve dhe lëvizjeve armiqësore ruse”.

Udhëheqësit e Aleancës Atlantike theksojnë se "thellimi i partneritetit strategjik midis Kinës dhe Rusisë dhe përpjekjet e tyre të ndërsjella për të minuar rendin ndërkombëtar të vendosur sipas rregullave, është drejtpërdrejt në kundërshtim" me "vlerat dhe interesat e tyre".

Udhëheqësit e NATO-s thonë se ata, në përputhje me Konceptin e ri Strategjik, "do të punojnë së bashku me partnerët për të adresuar kërcënimet dhe sfidat e përbashkëta të sigurisë në fushat me interes strategjik për Aleancën, duke përfshirë Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut dhe Sahelin (rajon afrikan)".

"Rajoni Indo-Paqësor është i rëndësishëm për NATO-n, duke pasur parasysh se zhvillimi në atë rajon mund të rrezikojë drejtpërdrejt sigurinë euro-atlantike... Ne do të forcojmë dialogun dhe bashkëpunimin me partnerët e rinj dhe ekzistues në zonën e Indo-Paqësorit në mënyrë që të angazhohemi për të trajtuar sfidat në të gjithë terrenin dhe për të marrë çështjet e interesave të përbashkëta të sigurisë," thanë ata.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat