95 vjetori i vdekjes së Shotë Galicës, shteti nuk e përkujton

Aktuale

95 vjetori i vdekjes së Shotë Galicës, shteti nuk e përkujton

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 22:10
Shotë Galica

Të premten e 1 korrikut janë bërë 95 vjet që nga vdekja e Qerime Radishevës, e njohur si Shote Galica.

“Heroina e Popullit Shqiptar” kishte ndërruar jetë në Fushë Krujë të Shqipërisë. 95 vjet pas rënies, trupi i Shotës vazhdon të prehet në Shqipëri.

Gjatë të premtes, në Kosovë, nuk u raportua për ndonjë ngjarje përkujtimore, e interesim nuk kishte as për ndonjë libër, që rrëfen të bëmat e saj

Pos betejave, Shota mbahet mend edhe për thënien “Jeta pa dije është si një luftë pa armë”.

Kujtojmë se varri i shote Galicës, është në gjendje të mjerueshme ,çdo herë pas të reshurave të shiut e borës përmbytet nga uji.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat