Shasha: Jo liberalizimi i vizave, ky do të jetë prioriteti i presidencës çeke për Kosovën

Aktuale

Shasha: Jo liberalizimi i vizave, ky do të jetë prioriteti i presidencës çeke për Kosovën

Nga: P.R Më: 4 korrik 2022 Në ora: 21:20
Demush Shasha

Drejtori i institutit EPIK, Demush Shasha, përmes një postimi në facebook ka thënë se në 67 faqet e Programit të Presidencës Çeke të Këshillit të BE-së, liberalizimi i vizave nuk është një prioritet, por dialogu me Serbinë.`

“Kur është fjala për Kosovën programi nuk flet për liberalizimin e vizave, por për rëndësinë e dialogut me Serbinë. Kjo nuk do të thotë se liberalizimi i vizave nuk do të jetë prioritet i presidencës Çeke, në fakt qeveria Çeke tani më ka sqaruar se do të jetë, por përmendja e dialogut në dokumentin kyç politik të presidencës Çeke indikon rëndësinë që dialogu ka për avancimin e rrugës tonë integruese”, ka shkruar ndër tjerash Shasha, përcjellë “Bota sot”.

Postimi i plotë:

67 faqe të Programit të Presidencës Çeke të Këshillit të BE-së mund të përmbledhen në një fjalë: Rusia. Pesë prioritetet kyçe përshkruajnë strategjinë e BE-së për t’u përgjigjur agresionit Rus kundër Ukrainës dhe pasojave të sigurisë, ekonomike dhe energjetike që ky agresion do të prodhojë.

Ndryshimi radikal i vëmendjes së BE-së karshi Rusisë reflektohet edhe në faktin se programi politik i Presidencës Çeke të BE-së i referohet Rusisë 61 herë. Për krahasim programet politike të dy presidencave të kaluara të BE-së (Sllovenia dhe Franca) i’u kanë referuar Rusisë 0 dhe 2 herë, respektivisht.

Kur është fjala për Kosovën programi nuk flet për liberalizimin e vizave, por për rëndësinë e dialogut me Serbinë. Kjo nuk do të thotë se liberalizimi i vizave nuk do të jetë prioritet i presidencës Çeke, në fakt qeveria Çeke tani më ka sqaruar se do të jetë, por përmendja e dialogut në dokumentin kyç politik të presidencës Çeke indikon rëndësinë që dialogu ka për avancimin e rrugës tonë integruese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat