Operacioni policor “Bjeshka 2022” në Junik, gjenden armë ilegale në stane dhe arrestohet një 68 vjeçar

Aktuale

Operacioni policor “Bjeshka 2022” në Junik, gjenden armë ilegale në stane dhe arrestohet një 68 vjeçar

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 16:49
Foto ilustrim

Policia e Kosovës ka njoftuar se pas pranimit të disa informatave nga tereni lidhur me disa dyshime për armëmbajtje të paligjshme dhe të shtëna me armë, Policia e Kosovës konkretisht hetuese policorë nga Drejtoria Rajonale e Policisë Kufitare “Perëndimi” në Gjakovë, pas një pune operativo -hetimore kanë  zbuluar se bëhet fjalë për dy shtetas kosovar me iniciale (Xh. M. viti i lindjes 1954 dhe  Sh .R. viti i lindjes 1960) të cilët posedojnë armë dhe ato i mbajnë  në stanet e tyre në brezin kufitar Kosovë –Shqipëri në vendin e quajtur Pllaçica e Junikut.

“Sot me  datë 05.07.2022,  me urdhër të Gjykatës kompetente,  në orët e hershme të mëngjesit është realizuar plani operativ  i koduar “Bjeshka  2022”, është  bërë  bastisja  në dy objekte (stane)  në bjeshkën e Junikut dhe në të dy stanet janë  gjetur  provat/dëshmitë materiale si në vijim: dy (2)  armë AK-47  (kallashnikovë), njëzet e pesë (25) copë fishek të kalibrit 7.62 mm dhe tre (3) karikatorë për armë AK-47”, thuhet në njoftim.

I dyshuari i parë  ( Xh. M),  pas  intervistimit me urdhër të prokurorit të rastit është liruar në procedurë të rregullt, ndërsa i dyshuari i dytë nuk ka qenë prezent gjatë bastisjes dhe i njëjti është ftuar për interviste nga hetuesit kompetentë për procedurë të mëtejme. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat