Eurodeputeti katalonas: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe legale - ja pse Spanja s’po e njeh

Aktuale

Eurodeputeti katalonas: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe legale - ja pse Spanja s’po e njeh

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 11:51
Jordi Sole

Deputeti i Parlamentit Evropian, Jordi Sole, në një fjalim në Parlamentin Evropian ka thënë se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe legale.

Sole ka thënë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja është një reflektim i frikës.

“Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, legale dhe demokratike. Mosnjohja nga Spanja është një reflektim i frikës për të krijuar precedentë në lidhje me mënyrat për t’u bërë shtet”, ka thënë ai.

Tutje eurodeputeti katalonas tha se pengimi i perspektivës evropiane të Kosovës e dobëson BE-në.

“Pengimi i perspektivës evropiane të Kosovës është egoiste dhe na dobëson neve si Bashkim Evropian”, ka thënë Sole.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat