Biden, Erdogan, Kurti, Johnson e Macron/ Ja cili pëlqehet më shumë nga qytetarët e Kosovës

Aktuale

Biden, Erdogan, Kurti, Johnson e Macron/ Ja cili pëlqehet më shumë nga qytetarët e Kosovës

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 12:59
Joe Biden dhe Albin Kurti

Instituti amerikan IRI ka publikuar sondazhin rajonal për vendet e Ballkanit për vitin 2022. Ndër të tjerash, në këtë sondazh tregohet se sa pëlqehen liderët rajonal e botërorë nga shtetasit e Kosovës.

Sondazhit i prinë presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, me 65 për qind. Pas Biden, radhitet presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i cili ka marrë 40 për qind.

I treti në këtë sondazh është kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Sipas këtij instituti, Kurti pëlqehet nga 40 për qind e qytetarëve të Kosovës.

Pas Kurtit, me 38 për qind, i katërti radhitet kryeministri britanik, Boris Johnson.

Në top pesshen, presidenti francez, Emmanuel Macron ka marrë përqindjen më të ulët, vetëm 20 për qind.

Image
Tabela e plotë
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat