​Kollçaku bën thirrje për vaksinim dhe vigjilencë të institucioneve shëndetësore

Aktuale

​Kollçaku bën thirrje për vaksinim dhe vigjilencë të institucioneve shëndetësore

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 13:02
Fatmire Mulhaxha Kollçaku

Kryetarja e Komisionit për Shëndetësi, Fatmire Mulhaxha Kollçaku ka bërë thirrje për vaksinim e vigjilencë nga institucionet shëndetësore. Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, ajo ka theksuar se qytetarët duhet të vazhdojnë të marrin dozat e vaksinës dhe se para hospitalizimit të testohen për këtë virus.

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, në seancë plenare ka bërë thirrje që qytetarët të vaksinohen, pasi që siç tha ajo, kohëve të fundit ka pasur interesim të vogël për imunizim.

Kollçaku: Kërkohet vigjilencë e shtuar nga institucionet shëndetësore 

“Kërkohet vigjilencë e shtuar nga institucionet shëndetësore ku përveç vazhdimit të testimit të qytetarëve, kërkohet që të gjithë të hospitalizuarit fillimisht të testohen për COVID dhe të gjithë ata që rezultojnë edhe negativ, por kanë edhe klinikisht bazuar në pasqyrën klinike të ri testohen me PCR dhe tek atëherë të vendosen të sistemohen me pacientët tjerë. Sepse ne nuk dëshirojmë dhe nuk guxojmë të lejojmë që institucionet shëndetësore të na shndërrohen në shpërndarës të COVID-it”, ka deklaruar ajo.

Vetëm gjatë ditës së djeshme, janë konfirmuar me COVID-19 mbi 300 raste në Kosovë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat