Ministri malazez: Qeveria e Abazoviqit rrëzohet më 19 gusht

Aktuale

Ministri malazez: Qeveria e Abazoviqit rrëzohet më 19 gusht

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 12:26
Dritan Abazoviq

Ministri i Bujqësisë dhe Administrimit të Ujërave të Malit të Zi, njëkohësisht kryetari i Partisë Popullore Socialiste, Vladimir Jokoviq deklaroi se ka informacione të besueshme se qeveria e kryesuar nga Dritan Abazoviq do të rrëzohet në seancën e 19 gushtit.

Për Radio Televizionin Malazez, Jokoviq u shpreh se Partia Demokratike e Socialistëve dhe Partia Mali i i Demokratik, kanë rëndë dakord për rrëzimin e qeverisë.

Informacioni im është shumë i besueshëm. DPS dhe Demokratët kanë rënë dakord për gjithçka, është në dorën e tyre. Ne e kemi përfunduar objektivin politik në qeveri dhe jemi plotësisht të lehtësuar të presim rezultatet e votimit më 19 gusht”, u shpreh Jokoviq.

Mali i Zi është në një krizë të re politike pas marrëveshjes që rregullon marrëdhëniet e shtetit me Kishën Ortodokse Serbe.

Partia e presidentit Milo Gjukanoviç ka deklaruar se marrëveshja dëmton interesat kombëtare të vendit dhe për këtë arsye nuk do ta mbështesë më qeverinë Abazoviç.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat