“Kur Serbia është në kulmin e kërcënimeve ndaj Kosovës, te ne hapet debati për shamia e për “institucionalizim” të kulturës turke e arabe”

Aktuale

“Kur Serbia është në kulmin e kërcënimeve ndaj Kosovës, te ne hapet debati për shamia e për “institucionalizim” të kulturës turke e arabe”

Nga: A.SH Më: 11 gusht 2022 Në ora: 22:13
Melihate Tërmkolli

Pas iniciativës së fundit për lejimin e shamisë në shkolla, për të cilën është krijuar edhe debat publik, ka reaguar Melihate Tërmkolli.

Ajo ka thënë se çështje ma të cilën duhet të merren si shoqëri është #pse po mbulohen me shamia vajzat nga 2-3 vjeç e tutje dhe pse nuk mbrohen ato vajza nga dhuna në emër të një feje! Të fesë islame!”

“Jo rastësisht, në kohën kur Serbia është në kulmin e kërcënimeve ndaj Kosovës, te ne hapet debati për shamia e për “institucionalizim” të kulturës turke e arabe!”, ka shkruar ajo në Facebook.

Shkrimi i plotë:

“Shamizeza” e “shamikuqja”!

Vënia dhe bartja e shamisë nga fëmijët, vajzat 2-3 vjeç e tutje, deri në moshën madhore konsiderohet detyrim. Ҫdo detyrim është dhunë. Ҫdo formë e dhunës është e dënuar me ligj.

Vënia dhe bartja e shamisë nga vajzat është shkelje e rëndë e të drejtave të fëmijëve si të drejta të njeriut, të sanksionuara me kushtetutë.

Askush deri sot nuk e shtroi çështjen dhe as brengën më të vogël pse po mbulohen me shamia vajzat nga 2-3 vjeç e tutje dhe pse nuk mbrohen ato vajza nga dhuna në emër të një feje! Të fesë islame!

Një vajzë e mitur, askund në botë dhe në asnjë fe, nuk e din çka është feja as shamia dhe s’ka pse ta dijë.

Këto vajza duhet të mbrohen nga shteti dhe institucionet shtetërore e joshtetërore.

Shteti ndërkaq heshtë. Në fakt, prej më shumë se 10 viteve, politikanët e udhëheqësit shtetëror jo veç bëjnë sehir me këto dukuri por ata më shumë se çdokush tjetër po i ushqejnë ato. Për pushtet e për vota por edhe më shumë se kaq! Pushteti, deputetë e qeveritarë, kryetarë komunash e kryetarë partishë, etj, të shitur, të shpifur e të shtirur, po jetojnë e bashkëjetojnë me matrapazët e fesë! Të gjithë “patriotë” e “atdhetarë”!. Me flamurin “shamikuqe” e “shamizezë”!

Qindra e mijëra OJQ për të drejta të fëmijëve, të grave e të drejta të njeriut, që vjelin miliona e miliona fonde, heshtin!

Si’ç dihet tashmë, mbulimi i tërësishëm i trupit e fytyrës, në veçanti te vajzat e mitura, nuk ka të bëjë asgjë me fenë islame as me besimin fetar. Është çështje kulture turko-arabe të cilën shumë të shitur po e instalojnë dhe po e imponojnë te shqiptarët kudo, sidomos në Kosovë, në Maqedoninë e Veriut e në Luginë të Preshevës me pretendimin që ta institucionalizojnë edhe me ligje e rregullore institucionale shtetërore.

Ky shtet e ky popull, me rrënjë, me kulturë e me traditë të hershme evropiane perëndimore nuk mund e nuk guxon të lejojë “arabizimin” apo “turqizimin” e tij, si formë e asimilimit kulturor e kombëtar dhe në mbrojtje të vlerave evropiane në të cilat thirremi aq shumë.

Besimi fetar është çështje krejtësisht personale e secilit individ të rritur ose madhor dhe s’mund ta ndalë as nuk ka pse t’ia ndalojë askush askujt.

Në fund, ose “fund e krye”, koka e këtij “hyxhymi” fetar te shqiptarët, në emër të “islamit” del të jetë në Serbi e në Rusi me matrapazët e tyre shqiptarë.

Jo rastësisht, në kohën kur Serbia është në kulmin e kërcënimeve ndaj Kosovës, te ne hapet debati për shamia e për “institucionalizim” të kulturës turke e arabe!

“Intelektualët”, shumica e tyre heshtin ose kanë bërë kaherë kompromise me interesat kombëtare të vendit, përfshirë edhe shpërfytyrimet mbi baza kulturore, fetare etj.

Pallavrat në emër të fesë e të “humanizmit fetar” duhet të bien.

rrafshin kushtetues, legalizimi i shamive në shkolla, si uniformë fetare është shkelje flagrante e parimit themelor të shtetit sekular ndërsa në rrafshin kulturor është institucionalizim i “arabizimit” dhe “turqizimit” në funksion të asimilimit kombëtar.

MASHT-i po bëri kompromise në këtë fushë, ashtu si’ç ka filluar të hamendësohet, i rrënon të dy këto vlera themelore të shtetit dhe kombit, prandaj në këtë pikë përjashtohet çdo lloj kompromisi

#MT

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat