​Begaj e përmbyll vizitën në Kosovë duke qëndruar tek Lidhja e Prizrenit

Aktuale

​Begaj e përmbyll vizitën në Kosovë duke qëndruar tek Lidhja e Prizrenit

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 15:11
​Begaj e përmbyll vizitën në Kosovë duke qëndruar tek Lidhja e Prizrenit

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj me vizitën në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit ka përmbyllur qëndrimin e tij në Kosovë.

Begaj i cili nga dita e hënë ka nisur vizitën në vendin tonë ka takuar krerë të lartë shtetëror, ku me nderime të larta u prit nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani, e më pas u prit edhe nga kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe nga kryeministri, Albin Kurti.

Gjatë ditës së sotme presidenti shqiptar u takua edhe me krerët opozitarë në vend, por jo edhe me të parin e LDK-së.

Gjatë qëndrimit në ditën e parë në Prishtinë presidenti i Shqipërisë ka deklaruar se të dy vendet ndajnë aspiratat e njëjta drejt rrugës evropiane.

Ai ka thënë se Shqipëria e mbështet Kosovën drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s ndërsa ka theksuar se do të jetë zëri i Kosovës aty ku i jepet mundësia.

Gjatë ditës se djeshme presidenti i Shqipërisë ka bërë homazhe pranë varrit të presidentit historik Ibrahim Rugova si dhe familjes Jashari në Prekaz.

Kjo është vizita e parë zyrtare prej kur Bajram Begaj ka marr postin e kryetarit të shtetit dy javë më parë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat