Eurodeputeti austriak preket pasi Brukseli i referohet Kurtit “lider i opozitës”

Aktuale

Eurodeputeti austriak preket pasi Brukseli i referohet Kurtit “lider i opozitës”

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 17:52
Lukas Mandi

Një njoftim zyrtar i Brukselit që njoftonte për transmetimin e takimeve në mes të Kurtit me Borell dhe Lajcak dhe për takimin trepalësh edhe me Vuçiqin, i është referuar kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit, si lider i opozitës.

Një huqje e tillë e Brukselit ka nxitur reagime të shumta. Gazetares austriake Franziska Tschinderle i është dukur e pabesueshme që Kurtit i janë referuar si “lider i opozitës” në vend të kryeministër.

Habisë së gazetares i është bashkuar edhe eurodeputeti austriak që përkrah fuqishëm Kosovën, Lukas Mandl.

 “Ndoshta mund të kërkoj një sqarim për çështjen që gazetarja ka ngritur”, ka shkruar Mandl. duke ia adresuar pyetjen Von Der Leyen-it, Birellit, Varhelyit dhe Lajcakut.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat