​Marrëveshja me Rusinë, Tahiri: BE të pezullojë negociatat me Serbinë

Aktuale

​Marrëveshja me Rusinë, Tahiri: BE të pezullojë negociatat me Serbinë

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 22:35
Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri ka reaguar pas marrëveshjes mes Serbisë dhe Rusisë për konsultime në fushën e politikës së jashtme.

Ai në një postim në Facebook ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të pezullojë negociatat për anëtarësimin e Serbisë, sikurse edhe NATO të pezullojë programet e veta, ndërsa vendet e rajonit të suspendojnë takimet rajonale me Serbinë prezente.

Kjo marrëveshje është fyerje e Serbisë ndaj ndërgjegjes së kombeve të lira”, ka shkruar Tahiri.

Ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviq dhe homologu i tij rus Sergej Lavrov kanë nënshkruar të premten në Nju Jork, një marrëveshje sa i përket politikës së jashtme të përbashkët Moskë-Beograd, përgjatë takimeve që po mbahen në Kombet e Bashkuara në Nju Jork.

Marrëveshja në mes të dy palëve quhet “Plani i konsultimeve ndërmjet MPJ-së së Serbisë dhe MPJ-së së Rusisë për 2023-2024”.

Ndaj marrëveshjes ka reaguar edhe raportuesja e PE për Kosovën Viola von Cramon e cila ka thënë se tash është koha që të ngrihen bisedimet për aderimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

Ky është një skandal i rëndë. Në mes të luftës së furishme, Ministria e Jashtme e Serbisë nënshkruan planin për bashkëpunimin e ardhshëm me agresorin Rusinë. Ose ndoshta është thjesht një sinjal për ne që të ngrijmë bisedimet e anëtarësimit në BE pasi hyrja në BE nuk kalon përmes Moskës”, ka shkruar ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat