​Trupat shqiptare trajnohen në Qendrën Ndërkombëtare për Kërkim-Shpëtim të FSK-së

Aktuale

​Trupat shqiptare trajnohen në Qendrën Ndërkombëtare për Kërkim-Shpëtim të FSK-së

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 18:20
Foto ilustrim

Në kuadër të bashkëpunimit bilateral me Republikën e Shqipërisë një ekip i FARSH-it është duke realizuar trajnimin bazik për kërkim-shpëtim urban në Qendrën Ndërkombëtare për Kërkim-Shpëtim (QNTKSH) të FSK-së.

Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj ka thënë se përveç personelit nga FARSH-it dhe FSK-së, pjesë e këtij trajnimi janë edhe pjesëtarë të Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave.

Vëllezërit e motrat tona , ushtarakë e ushtarake të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë (FARSH) trajnohen në Qendrën Ndërkombëtare për Kërkim Shpëtim të FSK-së QNTKSH ka ngritur hapësirat trajnuese duke krijuar infrastrukturën e duhur për realizimin e trajnimeve bazike dhe të avancuara në fushën e kërkim-shpëtimit, si dhe certifikimin e kuadrove vendore dhe atyre ndërkombëtare. Së bashku gjithmonë jemi më të fortë”, ka shkruar Mehaj në Mehaj.

Ndryshe, trajnimi ka për qëllim të bëjë përgatitjen dhe aftësimin e pjesëmarrësve për kryerjen e Operacioneve Reale të Kërkim-Shpëtimit Urban. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat