Vrasja mizore në QKUK/ Arbana Xharra ka këto fjalë pas kësaj ngjarje tragjike!

Aktuale

Vrasja mizore në QKUK/ Arbana Xharra ka këto fjalë pas kësaj ngjarje tragjike!

Nga: M.H. Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 20:27
Arbana Xharra

Gazetarja Arbana Xharra ka reaguar në lidhje me vrasjen e gruas shtatzënë në QKUK.

Ajo u shpreh e revoltuar duke thënë që nuk po lënë shenjë përmisimi as konferencat e as milionat që po shpenzohen për të treguar gjendjen e gruas në Kosovë.

Xharra rendit ngjarjet tronditëse të gruas në kohët e fundit.

Vrasje makabre, dhunime sikurse me vajzën 11 vjecare muaj me pare, e sa e sa të tjera që vuajnë nga tortura e dajaki”, shtoi Xharra ndër të tjera, përcjell “Bota sot”.

Postimi i plotë

Qe 23 vjet jane mbajte konferenca, trajnime jane shpenzu miliona, jane publiku raporte per gjendjen e gruas ne Kosove, sa qeveritar e shefa te policise, shoqeri civile kane udhetu jashte shtetit per trajnime. Brenda javes nje grua vritet me sopate nga burri i saj dhe tjetra shtatzane mbetet e vrare ne oborrin e spitalit. Vrasje makabre, dhunime sikurse me vajzen 11 vjecare muaj me pare, e sa e sa te tjera qe vuajne nga tortura e dajaki. Sa gra jane vrare gjithsej per keto dy dekada e sa jane ndeshku per keto vrasje? Prishtina e kafiqat me te rinj qe ne dukje nuk dallojne nga Evropianet nuk jane imazhi i realiteti te Kosoves. Patriarkalizimi, kriza ekonomike, izolimi, mos trajtimi i semundjeve mendore per shkak te mentalitetit primitiv, mos ndeshkimi, institucione te dobeta e kane pru Kosoven ne kete dite.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat