Çështja e Kosovës, kryeministrja italiane zbardh bisedën me Vuçiqin

Aktuale

Çështja e Kosovës, kryeministrja italiane zbardh bisedën me Vuçiqin

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 19:09
Giorgia Meloni

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, është shprehur se Italia ka qënë gjithmonë në mbështetje të integrimit të Ballkanit Perëndimor.

Në një intervistë për mediat, ajo u shpreh se ka folur edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, lidhur me çështjen e Kosovës.

“Për Italinë, Ballkani Perëndimor është shumë i rëndësishëm. Tregon bashkëpunimin që Italia ka me këto vende.

Kam folur eshte për çështjen e Kosovës, kam folur edhe më presidentin serb. Ballkani perëndimor është edhe një çështje për sigurinë e Bashkimit Europian.

Nuk kam parë kundërshti të mëdha për integrimin e Shqipërisë në BE.

Integrimi i Ballkanit perëndimor është çështje strategjike”, tha Meloni.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat