Salih Mustafa më 16 dhjetor do të marrë vendimin e Giykatës Speciale

Aktuale

Salih Mustafa më 16 dhjetor do të marrë vendimin e Giykatës Speciale

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 22:51
Salih Mustafa

Vendimin e gjykatës, do ta marrë i akuzuari i parë i Speciales, ish komandanti i UÇK-së, Salih Mustafa.

Veprimtaria përgjatë këtyre periudhave kohore, sipas Medina Kadriu nga IKD, shpërfaq mosefikasitetin e Speciales.

Si në fazë fillestare, ashtu edhe përgjatë gjykimit, ish-komandant Cali mohoi fajësinë, duke u deklaruar i pafajshëm.

Në rastin e tij morën pjesë 8 viktima, kurse në 52 ditë gjykimi, u dëgjuan 29 dëshmitarë, një pjesë e të cilëve nën masa të anonimitetit.

Në to do të bazohet vendimi i trupit gjykues.

Ndaj tij palët do të kenë mundësi ankese.

Në lartësinë prej 35 vjetësh burgim, ka kërkuar dënim unik Zyra e Prokurorit të Specializuar ndaj Mustafës, i akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat