FSK reagon për zjarrin në kazermën e Istogut: Për shkaktarët, do të merren ekspertët kompetentë

Aktuale

FSK reagon për zjarrin në kazermën e Istogut: Për shkaktarët, do të merren ekspertët kompetentë

Më: 26 janar 2023 Në ora: 17:37
FSK

Forca e Sigurisë së Kosovës ka reaguar pas djegies së një kazerme në Istog.

Sipas njoftimit, zjarri shpërtheu këtë të enjte rreth orës 11:30 në kazermën “Ushtarët e NATO-s” në Istog, në një objekt montazh, të trashëguar nga KFOR-i spanjoll, që sipas tyre është ndërtuar pas luftës në Kosovë.

“Përhapja e zjarrit është bërë shpejt për shkak të materialit lehtë të ndezshëm dhe vjetërsisë së objektit reagimi ishte i menjëhershëm nga ekipe të FSK-së, dhe të zjarrfikësve nga Komunat Istog, Klinë dhe Pejë ku dhe kanë arritur të lokalizojnë zjarrin për të mos u përhapur në objektet tjera afër, dhe pas disa orësh zjarri është shuar plotësisht”, thuhet në reagimin e FSK-së.

Po ashtu, bëhet e ditur se në këtë incident, nuk ka lëndime në perosnel, por vetëm dëme materiale, teksa thuhet se për shkaktarët që çuan deri te zjarri do të merren ekspertët kompetentë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat