Cana: Po kërkohet themelimi i Asociacionit që të vazhdohet me planin franko-gjerman

Aktuale

Cana: Po kërkohet themelimi i Asociacionit që të vazhdohet me planin franko-gjerman

Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 00:32
Edon Cana

Sipas ish-ambasadorit të Kosovës në Bullgari, Edon Cana, të gjitha shtetet mbështetëse ndaj pavarësisë së Kosovës, duan që të vazhdohet tutje me planin franko-gjerman, prandaj thotë se fillimisht po kërkojnë të themelohet Asociacioni.

Madje sipas tij, zhvillimet e Asociacionit veçse kanë qenë të pritura.

“Zhvillimet e Asociacionit kanë qenë të pritshme duke u bazuar në deklaratat e mëhershme të përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës por edhe të Bashkimit Evropian. Pra, të gjithë këto shtete së bashku, që u themi ne sponsorizues të Kosovës dhe mbështetëse të pavarësisë së Kosovës, kanë vendosur që të gjitha marrëveshjet e Brukselit të implementohen, duke e përfshirë edhe Asociacionin, në mënyrë që të vazhdohet me planin franko-gjerman”, deklaroi Cana.

I pyetur se a sheh ndonjë rrezik nga themelimi i Asociacionit, Cana theksoi se nga kjo mund të defunksionalizohet kompetenca ekzekutive në aspektin e vendimmarrjes në nivel qendror të serbëve.

“Unë mendoj që në politikë ndonjëherë duhet të funksionosh me momentume që të përfitosh maksimumin e asaj që është në tavolinë”, shtoi tutje Cana.

Derisa përmendi edhe ftohjen e raporteve mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Cana tha se nga kjo mund të krijohet një rrezik i paparë.

“Kjo ftohje e raporteve rrezikon një destabilizim ende më të rrezikshëm”, theksoi Cana.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat