Kryesia e Kuvendit i kërkon Qeverisë për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti në Turqi

Aktuale

Kryesia e Kuvendit i kërkon Qeverisë për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti në Turqi

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 13:16
Kryesia e Kuvendit

Kryetarja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, sot shprehu ngushëllime me rastin e tërmetit që goditi Turqinë dhe Sirinë, si pasojë e të cilit humbën jetën qindra persona.

Ajo tha se Kryesia e Kuvendit në emër të Grupit të Miqësisë, Kosovë-Turqi do t’i përcjellë kërkesë për Qeverinë e Kosovës për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti.

“Kryesia e Kuvendit të Kosovës, gjithashtu në emër të Grupit të Miqësisë, Kosovë-Turqi do të përcjellë një kërkesë për Qeverinë e Kosovës për ndihmë zonës së prekur e gjithashtu edhe për ndihmë gjitha familjeve, të cilat kjo tragjedi e madhe ka rrënuar dhe ka marrë shumë nga jeta e tyre.”, tha ajo.

Ngushëllime për viktimat si pasojë e tërmetit në Turqi, shprehu edhe kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri.

Tahiri kërkoi nga Qeveria e Kosovës t’i dalë në ndihmë Turqisë me të gjitha kapacitet ushtarake në kërkimin e viktimave dhe shpëtimin e qytetarëve.

“Shpreh ngushëllime për të gjitha viktimat e shkaktuara nga tërmeti i sotëm që ka ndodhur në Republikën e Turqisë, po ashtu i bëjmë thirrje Qeverisë së Kosovës që të ndërmarrë të gjitha hapat që një shteti aleat i yni që është Republika e Turqisë t’i dalë në ndihmë me të gjitha kapacitet tona që përmban ushtria e Republikës tonë në kërkimin e viktimave dhe shpëtimin e qytetarëve për aq sa mund të bëhet.”, tha ai.

Ndryshe, në mëngjesin e sotëm, Turqia dhe Siria janë goditur nga tërmeti, i cili ka lënë të vdekur qindra persona.

Ndërkohë, Qeveria e Kosovës ka shprehur ngushëllime për viktimat dhe ka bërë të ditur se Republika e Kosovës dhe populli i Kosovës në këto çaste të vështira janë në gatishmërinë më të lartë për mbështetje dhe solidaritet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat