Ambasadori Hovenier: Marrëveshja e përkohshme sjell përfitime për Kosovën dhe për Serbinë

Aktuale

Ambasadori Hovenier: Marrëveshja e përkohshme sjell përfitime për Kosovën dhe për Serbinë

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 11:30
Jeffrey Hovenier

Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, sot ka bërë të ditur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e mirëpresin vendimin e Kosovës për të pranuar në parim propozimin e BE-së për normalizimin e raporteve.

Ai ka potencuar se do të vazhdojnë të ofrojmë mbështetjen e plotë për dialogun e lehtësuar nga BE-ja.

“Marrëveshja e përkohshme do të sjellë përfitime të konsiderueshme si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë”, ka ambasadori ai në Twitter.

Ndryshe, mbrëmë kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se Kosova do të pranojë propozimin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat