Po kërkon Asociacion një-etnik në Kosovë, kryeministri Kurti vjen me një pyetje për Serbinë

Aktuale

Po kërkon Asociacion një-etnik në Kosovë, kryeministri Kurti vjen me një pyetje për Serbinë

Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 10:22
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se asociacione një-etnike komunash në Serbi do të mund të formonin hungarezët, boshnjakët, shqiptarët dhe bullgarët, por një gjë të tillë nuk ua mundëson Serbia, përderisa ajo e kërkon një të tillë në Kosovë.

Kurti thotë se në Serbi llogariten 21 minoritete.

Postimi i plotë:

Asociacionet e komunave mbi baza etnike në Serbi?

Minoritete në Serbi zyrtarisht llogariten 21 sosh: kroatët, bunjevcët, bullgarët, boshnjakët, shqiptarët, hungarezët, romët, rumunët, rusinët, sllovakët, ukrainsët, lidhja hebreje, ashkalinjët, vllehët, grekët, egjiptianët, gjermanët, sllovenët, çekët, maqedonët, malazezët.

11 komuna në Serbi udhëhiqen nga kryetarë joserb. Asociacione një-etnike komunash do të mund të formonin hungarezët, boshnjakët, shqiptarët dhe bullgarët. Pse Serbia nuk ua mundëson këtë, përderisa e kërkon një gjë të tillë në Kosovë?

Image
Fotoja e postuar nga Kurti
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat