​Kurti: Nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Aktuale

​Kurti: Nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Më: 1 qershor 2023 Në ora: 13:58
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk ka hequr dorë nga vendimi që kryetarët e komunave veriore të ushtrojnë detyrat në objektet komunale, pavarësisht situatës së krijuar në veri.

Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur atje janë legal dhe mandatin duhet të ushtrojnë në bazë të kompetencave të tyre.

"Nuk duhet të ketë paralelizma në veri, nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele", ka thënë ai para gazetarëve.

Ndërsa lidhur me raportet me ShBA-të, Kurti ka thënë se ato janë të shkëlqyeshme mirëpo ka raste kur dallojnë në qasje, e cila sipas tij nuk është thelbësore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat