Kryetari i Zveçanit: Nuk po mendoj për zgjedhje të reja

Aktuale

Kryetari i Zveçanit: Nuk po mendoj për zgjedhje të reja

Më: 3 qershor 2023 Në ora: 11:14
Ilir Peci

Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, ka thënë se sot nuk ka dalë në punë për shkak të vikendit.

 Peci tha se përkundër diskutimeve për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme, një gjë të tillë s’e ka menduar ende.

“Për bese ne s’e kemi menduar atë. Nuk mund të them diçka përfundimisht. Na duhet të bisedojmë me kabinet”, tha Peci.

Kujtojmë se kryeministri i vendit, Albin Kurti, mbrëmë për NBC tha se nuk e përjashton mundësinë për zgjedhje të parakohshme në veri, por sipas tij “ato duhet jenë fer, demokratike dhe të lira”.

“Kryetarët e rinj duket se nuk e kanë legjitimitetin e mjaftueshëm për shkak të pjesëmarrjes së vogël të votueseve në zgjedhje. Ne kemi bërë thirrje që të gjithë të marrin pjesë, por Beogradi ka kërkuar nga qytetarët serbë që t’i bojkotojnë zgjedhjet e 23 prillit”, tha Kurti.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat