Presidentja Osmani takoi kryeministrin e Grenadës, Dickon Mitchel

Aktuale

Presidentja Osmani takoi kryeministrin e Grenadës, Dickon Mitchel

Më: 22 shtator 2023 Në ora: 19:13
Foto nga vendi i ngjarjes

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron në New York ku po mbahet sesioni i 78-të i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Grenadës, Dickon Mitchel.

Në këtë takim, Presidentja Osmani ka përgëzuar kryeministrin Mitchell për reformat e në shtetin e tij dhe ka theksuar se të dy shtetet kanë mundësi t`i shkëmbejnë përvojat në këtë fushë.

Presidentja Osmani theksoi, gjithashtu se ky takim afirmon marrëdhëniet e mira diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Grenadës dhe në këtë kontest ka shtruar nevojën e mbështetjes për Kosovën në përpjekje për ta fuqizuar pozitën ndërkombëtare.

Të dy liderët theksuan rëndësinë e mbajtjes së linjave të hapura të komunikimit dhe bashkëpunimit për t`i adresuar sfidat e përbashkëta në skenën globale.

Në takim, ndër të tjera u diskutua edhe për bashkëpunimin bilateral në fushat e interesit të dyanshëm.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat