Hoxhaj sheh moment të mirë për anëtarësim në NATO: Dyert e Kosovës mund të hapen

Aktuale

Hoxhaj sheh moment të mirë për anëtarësim në NATO: Dyert e Kosovës mund të hapen

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 22:01
Ish-ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj

Ish-ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, e sheh si mundësi të artë këtë kohë për t’u anëtarësuar Kosova në NATO, pas zhvillmeve që ndodhën në Banjskë të Zveçanit.

Ai tha se po flitet vetëm për mënaxhimin e krizës në Veri dhe tha se nuk po sheh vizion të Qeverisë për proces politik.

“Gjatë këtyre 8 ditëve kemi folë vetëm për menaxhimin e krizës në Veri dhe njëjtë po folë edhe Osmani e Kurti dhe të tjerët në Qeveri dhe unë nuk po shoh vizion për një proces politik. A duam ne përveç ta mbrojmë sovranitetin, a duhet ta përmbyllim shtetndërtimin tonë në koordinim me partnerët.  E shoh mundësi të artë edhe për ta anëtarësuar Kosovën në NATO në këtë kohë, është mundësi e artë”, tha ai në Pressing.

 “Siguria është prioriteti i parë”, shtoi ai.

Sipas tij, dyert e Kosovës mund të hapen.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat