Media serbe jep detaje nga draft-statuti i marrëveshjes në Bruksel, tregon ҫfarë përmban dhe afatin e fundit të tij

Aktuale

Media serbe jep detaje nga draft-statuti i marrëveshjes në Bruksel, tregon ҫfarë përmban dhe afatin e fundit të tij

Nga: H.O. Më: 3 dhjetor 2023 Në ora: 21:08
Arkiv

Liderët evropianë do t'i bëjnë thirrje Serbisë dhe Kosovës që "të respektojnë dhe zbatojnë plotësisht" Marrëveshjen e Brukselit dhe Aneksin e Ohrit "pa vonesa dhe parakushte të mëtejshme", duke theksuar se kjo vlen edhe për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe.

Këshilli Evropian do t'i kërkojë Komisionit Evropian që "të paraqesë urgjentisht një propozim për ndryshime në kriteret nga Kapitulli 35", i cili do të përfshinte Marrëveshjen për Normalizimin e Marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe Aneksin për zbatimin e saj në atë kapitull negociues me Serbinë, raporton media serbe, transmeton Bota sot.

Ajo media shkruan se çfarë thuhet në draftin e parë të konkluzioneve të liderëve evropianë, të përgatitjeve për samitin e ardhshëm, në të cilin N1 kishte akses.

Drafti gjithashtu përcakton afatin - fundi i janarit 2024.

Me të njëjtin dokument, liderët evropianë do t'i bëjnë thirrje Serbisë dhe Kosovës që të "respektojnë dhe zbatojnë plotësisht" Marrëveshjen e Brukselit dhe Aneksin e saj të Ohrit "pa vonesa dhe parakushte të mëtejshme", duke theksuar se kjo vlen edhe për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së Komunat me shumicë serbe.

“Këshilli i BE-së mirëpret gatishmërinë e Serbisë dhe Kosovës për të pranuar draft-statutin e paraqitur palëve nga ndërmjetësi i BE-së, me mirëkuptimin se është e nevojshme të punohet më tej mbi këtë bazë”, shtohet në dokument, por gjithashtu shpreh keqardhjen “për shkak për mungesën e zbatimit të tij”.

Kryetarët e Qeverisë dhe vendeve anëtare të BE-së kujtojnë se normalizimi i marrëdhënieve mes dy palëve dhe zbatimi i detyrimeve nga dialogu janë “kushte thelbësore në rrugën evropiane” dhe paralajmërojnë se “të dyja palët rrezikojnë të humbasin mundësi të rëndësishme në mungesë të progres”.

Udhëheqësit e 27 vendeve anëtare të BE-së presin që Serbia të bashkëpunojë plotësisht dhe të marrë të gjitha masat e nevojshme për arrestimin e autorëve të sulmeve ndaj qytetarëve, anëtarëve të KFOR-it, autoriteteve të zbatimit të ligjit dhe gazetarëve gjatë demonstratave të 29 majit, si dhe sulmeve të dhunshme. për Policinë e Kosovës më 24 shtator në veri të Kosovës, arrestoni dhe nxirrni shpejt para drejtësisë, shtohet në draftin e parë të konkluzioneve të Këshillit Evropian të përgatitur për mbledhjen e dhjetorit.

Këshilli Evropian përsërit se nuk ka justifikim për dhunën, dënon ashpër aktet e dhunshme dhe shpreh keqardhjen që Serbia nuk ka marrë masa të mjaftueshme në këtë drejtim.

Në të njëjtin dokument, Këshilli i BE-së shpreh shqetësimin për forcimin e forcave ushtarake serbe pranë Kosovës, por gjithashtu thekson se ka pasur reduktim të trupave dhe pajisjeve.

“Serbia dhe Kosova duhet të vazhdojnë përpjekjet e tyre të vazhdueshme për de-përshkallëzimin, të përmbahen nga veprimet e njëanshme dhe provokuese që mund të çojnë në tensione dhe dhunë dhe të ndalojnë retorikën përçarëse”, thuhet në draftin e parë të konkluzioneve të Këshillit Evropian.

Këshilli Evropian mirëpret që Serbia ka ndërmarrë "disa hapa" në drejtimin e duhur, duke përfshirë inkurajimin publikisht të serbëve të Kosovës për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në veri të Kosovës, por shton se duhet "të inkurajojë serbët e Kosovës që të kthehen në institucionet që u larguan".

Liderët e vendeve anëtare të BE-së kujtojnë konkluzionin e tyre të mëparshëm se dështimi për të qetësuar situatën në terren “do të ketë pasoja” dhe i referohen deklaratës së mëparshme të kreut të diplomacisë së BE-së, Josep Borej, se “është gati të vlerësojë më tej. masa ndaj Serbisë dhe Kosovës, nëse është e nevojshme”.

Ky është pjesë e versionit të parë të projekt-konkluzioneve që duhet të finalizohet dhe të miratohet nga ministrat e Çështjeve Evropiane të vendeve anëtare të BE-së në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme më 12 dhjetor, dhe më pas të konfirmohet nga liderët brenda Këshillit Evropian, në këtë. samiti i fundit i rregullt i vitit, i cili është caktuar për 14 dhjetor dhe 15 dhjetor në Bruksel.

Pritet që dokumenti të miratohet pa ndryshime të mëdha.

Një ditë më parë, më 13 dhjetor, do të mbahet në Bruksel samiti BE-Ballkani Perëndimor, ku pritet të mbërrijnë liderët e të gjitha vendeve të rajonit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat