Fletarresti ndaj Radoiçiqit, njohësit vlerësojnë se kjo do të ndikojë në sigurinë rajonit

Aktuale

Fletarresti ndaj Radoiçiqit, njohësit vlerësojnë se kjo do të ndikojë në sigurinë rajonit

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 22:00
Millan Radoiçiq

Me kërkesë të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës dhe me ndërmjetësimin e misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK, Organizata ndërkombëtare e policisë, INTERPOL ka lëshuar fletarrestim për ish-nënkryetarin e Listës Serbe, Millan Radoiçiq.

Vet Radoiçiq ka pranuar se ka qenë në krye të grupit terrorist, që më 24 shtator sulmoi Policinë e Kosovës në fshatin Banjskë të Zveçanit.

Njohësi i çështjeve të sigurisë Nuredin Ibishi, thotë se tani është në dorë të Serbisë nëse dëshiron ta arrestoi Radoiçiqin.

Për mosreagimin e Serbisë në këtë çështje, mbrëmë ka folur edhe ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde.

“Ia kemi bërë të qartë Serbisë që sulmuesit, sidomos kryesori që pranoi përgjegjësinë të jap llogari. Ai është i lirë. Po akoma i lirë, por ne kemi kërkuar nga autoritetet në Beograd që të gjykohet për këtë. Nuk ka ndodhur akoma, por nuk heqim dorë”, ka thënë ambasadori.

Profesori i sigurisë kombëtare, Alban Maliqi, thotë se ky urdhër arrest i INTERPOL-it do të ndikoi edhe në sigurinë e tërë rajonit.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, në vazhdimësi ka deklaruar se nuk do ta ekstradoi Radoiciqin para organeve të drejtësisë në Kosovë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat