Takimi me ambasadorët e BE-së: KFOR zotohet për siguri të qëndrueshme në Kosovë

Aktuale

Takimi me ambasadorët e BE-së: KFOR zotohet për siguri të qëndrueshme në Kosovë

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 20:29
KFOR

Komandanti i misionit të KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutaş, u takua sot me ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomás Szunyog, ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së dhe shefin e misionit të EULEX, gjeneralmajor Giovanni Pietro Barbano.

Sipas njoftimit nga KFOR, ata shkëmbyen mendime mbi një sërë temash, duke përfshirë aktivitetet e KFOR-it nën mandatin e tij në OKB, si dhe bashkëpunimin e KFOR-it me Policinë e Kosovës dhe EULEX-in, dhe përpjekjet e tij të vazhdueshme për sigurinë në mbështetje të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Më tej thuhet se Ulutaş theksoi përkushtimin e palëkundur të KFOR-it për të mbështetur të gjitha përpjekjet e Komunitetit Ndërkombëtar, në dobi të sigurisë së qëndrueshme në mbarë Kosovën dhe stabilitetit rajonal.

“KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij, bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme”, theksohet në njoftim.

KFOR është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat