Clark në Kosovë, Abdixhiku ia ndan nesër dekoratën “Dr. Ibrahim Rugova”

Aktuale

Clark në Kosovë, Abdixhiku ia ndan nesër dekoratën “Dr. Ibrahim Rugova”

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 21:21
Clark në Kosovë, Abdixhiku ia ndan nesër dekoratën “Dr. Ibrahim Rugova”

Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku do të pritet nga kryetari Lumir Abdixhiku.

LDK në njoftim për media tha se Abdixhiku do t’i ndajë atij dekoratën “Dr. Ibrahim Rugova”.

“Nesër (e diel), në orën 09:00, në Selinë Qendrore, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës me bashkëpunëtorë pret në takim Gjeneral Wesley Clark. Kryetari Abdixhiku po ashtu Gjeneralit Clark i ndan Dekoratën dr. Ibrahim Rugova, për rolin historik dhe kontributin e tij për çlirimin e Kosovës”, thuhet në njoftimin e partisë.

Clark shërbeu si Komandant Suprem i Aleatëve në Europë i NATO-s nga viti 1997 deri në vitin 2000, duke komanduar Operacionin e Forcave Aleate gjatë luftës në Kosovë. Ai kaloi 34 vjet në ushtrinë amerikane, duke marrë shumë dekorata ushtarake, disa tituj nderi dhe Medaljen Presidenciale të Lirisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat