Gëzuar ditëlindjen Shirley!

Amerika

Gëzuar ditëlindjen Shirley!

Nga: Agim Aliçkaj Më: 23 tetor 2021 Në ora: 23:26
Foto nga vendi i ngjarjes

Bordi i Ligës Qytetare Shqiptaro Amerikane, bashkë me ish-Kongresistin Joseph J. DioGuardi, festoi ditëlindjen e veprimtares së dalluar për të drejtat njerëzore dhe nacionale të kombit shqiptar, Shirley Cloyes DioGuardi- Këshilltare e Çështjeve Ballkanike(LQSHA).

Një ditëlindje kjo e festuar së bashku me kontributin 27 vjeçar i saj në aktivitetet kombëtare të Ligës :

Shkrime,  deklarata, prezentime hulumtuese në seanca dëgjimore të Kongresit Amerikan, pjesëmarrjen e saj të drejtpërdrejt  në emisione në Mediat shqiptare dhe ato prestigjoze në SHBA, dhe vende të ndryshme të botës . Pjesëmarrse në organizimin e takimeve me Senator dhe Kongresist, zyrtar të lart të administratës amerikane, pjesmarrje dhe protagoniste në ngjarje të rëndësishme demonstrata dhe vizita të ndryshme në Trojet shqiptare dhe Evropë.

Në këtë ditëlindje për Shirli Cloyes, si « Qershia mbi Tort » mund të veçohen, konfrontimi në Kongresin Amerikan me Ambasadorin Gelbard - të cilit ajo i tha në fillim të lëvizjes për çlirimik e Kosovës (1999), « se nëse UÇK është terroriste edhe unë jam terroriste »,  Ajo udhëtoi me helikopter me Joe Dioguardin dhe Florin Krasniqin nga Tirana në Tropojë, helikopterin ushtarak  me të cilin po bartej armatimi parë në atë kohë për luftarët e UÇK-së .

Madje ajo së bashku me bashkëshortin i saj nuk dinë të ndalen - ngase ata janë ende shumë vital dhe energjik në lobimin e çështjes kombëtare.

Ata sollën përsëri në qender të vemendjes me takimin e organizuar  para disa javësh një takim shumë të sukësesshëm me Senatorin Menendez.

Takim i cili si gjithmonë në punën dhe kontributin e tyre me dekada për çështjen shqiptare, sikur e ri-ngjalli edhe një herë çështjen tonë kombëtare, mbas këtyre viteve të fundit të « përgjumura » nga shqiptarët e Amerikës.

Kjo ditëlindje ishte një festim madhështor në një atmosferë familjare,  ashtu siç e meriton Shirley Cloyes DioGuardi.

Por, kjo ditëlindje ishte edhe një takim pune  me Bordin e Ligës Qytetare Shqiptaro Amerikane, bashkë me ish-Kongresistin Joseph J. DioGuardi, ku u bisedua edhe për punën dhe aktivitetet e mëtutjeshme të Ligës në Washington.

Në këtë mbrëmje festive ditëlindjen e Shirlit, ishin : Joe dhe Shirley, Hafiz Shala me vajzën Linditën, Arian Marku, Faik Lita me zonjën Liliana, Florin Krasniqi me zonjën Danuta, Gazmend Lita me zonjën Shpresa, Imer Lita me zonjën Ajshe, Rifat Memeti, Ekuran Shehu dhe unë me zonjën Sadete Aliçkaj.

Për këtë darkë familjare një falenderim i veçantë shkon për Arian Markun , djalin e shokut dhe mikut tonë të ndier Beqir Marku,  i cili e mbuloi ketë darkë të mrekullueshme edhe në kujtim të babait të tij, anetarit te Bordit Ekzekutiv dhe kontribuesit shumevjecar te Liges Qytetare Shqiptaro Amerikane.

Pasi duke u mbledhur së bashku gjetëm rastin për të përkujtuar  me respekt  edhe antarin tjeter te Bordit, i cili nuk është më në mesin tone, Dervish Shehu, por i cili perfaqësohet  në mënyrë të denjë nga vellau i tij Ekuran Sehu

Fjala ime e rastit:

Hello everyone, Ladies, Joe and great friends.

Dear Shirley,

I am honored and very happy to wish you a happy birthday, on behalf of the Board members here, others who weren’t able to make it tonight, and thousands of our supporters in America, our homeland and all over the World. I would also like to thank our Executive Board Members here and their wives for responding in a short notice.

It has been such a pleasure to know you for 27 years. All of us here and the Albanian people are grateful for everything that you have done to promote and defend our nation’s human and national rights. To show our appreciation, we wanted to celebrate your birthday together with you and Joe by throwing a surprise party for you.     

There is so much to say about you and your accomplishments. I could talk at length about your writings, declarations, presentations at hearings, statements for Media, visits to Europe, organizing events and demonstrations but I will only mention few of them that stand out.

Your confrontation with Ambassador Gelbard at the hearing in the US Congress in March 1998, when he was trying to portray KLA as a terrorist organization. I will never forget his red face when you told him that If KLA soldiers are terrorist, I am a terrorist too and so are hundreds of thousands of Albanian-Americans. Your trip in a helicopter shipping arms (snipers) from Tirana to the War zone, together with Joe and Florin Krasniqi who is also here tonight. And the last great event with senator Menendez for which you deserve a lot of credit.       

You and Joe, with your exceptional values abilities and skills make a perfect combination for success. Working hard in Washington and fighting for freedom and justice of our nation alongside Joe, makes you Shote Galica of our times. 

You and Joe are our heroes and heroes of the Albanian people. Together you are so perfect, even when you argue strongly with each other about important issues!
       

We all love you dearly and wish you nothing but the absolute best as that is what you truly deserve.

Happy birthday Shirley!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat