Lamtumirë Zef Balaj

Amerika

Lamtumirë Zef Balaj

Nga: Prof. Dr. Muhamet Mustafa Më: 18 prill 2022 Në ora: 20:03
I ndjeri Zef Balaj

Këto ditë ndërroi jetë zotni Zef Balaj, duke lënë të pikëlluar dhe me dhembje familjen e tij fisnike , Ligen Qytetare Shqiptaro – Amerikane dhe miqtë e shumtë.

I goditur nga shtrëngesat dhe represioni I regjimit Stalinist,arratiset në kohen e rinisë së hershme nga Mirdita e tij në Kosovë dhe më vonë shpërngulet në SHBA ku zhvillon bizneset e tij dhe bëhet pjesë e rëndësishme e aktivitetit të mërgatës sonë patriotike dhe krah i djathtë i ish Kongresistit Joe Dioguardi në aktivitet e Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane

. E njoftova në vitet e pasluftës. Pash te ai kombinimin më të mire të tipareve kombëtare të standardeve të larta etike, traditës kombëtare dhe nevojës për zhvillimet demokratike.

Ai qe një shtyllë e rëndësishme e shqiptarëve në New York duke mbështetur dhe ndihmuar secilin shqiptar që kishte nevojë dhe duke bërë punë të mëdha për Kosovën.

Ai qe I lidhur shumë me Kosovën, po aq sa edhe me Shqipërinë.

Ai kreu misionin e tij njerëzor e kombëtar dhe la pas vetës veprën e tij te çmueshme kombëtare dhe familjen fisnike. Zoti e shpërbleftë! Ngushëllime familjes , LQSHA , miqve të tij të shumë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat