Jam krenare që jam shqiptare

Amerika

Jam krenare që jam shqiptare

Nga: Jonela Hasani Më: 4 maj 2022 Në ora: 16:40
Pamje nga vendi i ngjarjes

Te dashur miq dhe dashamires, ndihem shume e nderuar, e lumtur dhe e suprizuar sot per vleresimin qe mu be nga Organizata shume e mirenjohur Albanian American Women's Organization " Motrat Qiriazi " per cmimin “Educator of the Year 2022".

Nje shrehje e bukur e Zig Ziglar (autor amerikane, folëse motivues ) ka qene : “ NËSE ËNDËRRON MUND TA ARRISH”.

Kjo shprehje i pershtatet shume jetes dhe enderres time qe ka filluar qe ne moshen 19 vjecare kur une imigrova drejt Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne shtetin e New Yorkut. Kam dashur gjithmone qe te behesha dikushi, te isha e sukseshme ne realizimin e objektivave dhe deshirave te mia. Kjo enderr me ka ndjekur gjithmone dhe pse nuk dija se nga tia filloja dhe cfare doja te arrija. Shpresa po ashtu dhe deshira qe kisha brenda meje me mbante te motivuar dhe me jepte shtytje qe te merrja inisjativen e vetme per cdo gje ne jete. Jeta ime ne New York prej 21viteve ka qenë nje rrugë sakrifice dhe suksesi.

Image
Vendi i ngjarjes dhe të pranishmit

 

Prej 17 vjetësh une punoj ne arsim ne fillim në pozicione të ndryshme, ndërsa sot jam Këshilltare Udhëzuese. Une i kam kushtuar jeten time studenteve dhe me punen dhe perkushtimin tim, une perpiqem gjithmone t'u hape dyerte e suksesit. Kam frymëzuar shumë nxenes të bëhen të suksesshëm. Me shume dashuri, perkushtim dhe pasion une i ndihmoje me cdo veshtiresi qe ato perballen ne rrugetimin e arsimit apo dhe ate te jetes se tyre jashte ketij institucioni. Si emigrante e ardhur ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes 21 vite me pare jam hasur me te gjitha veshtiresite qe cdo emigrant perballet. Ne syte e nxenesve dua te shikoj vetem sukses dhe ne fytyrat e tyre vetem buzeqeshje. Prandaj mundohem ti jap doren e ngrohte, ti kuptoj dhe te mos i gjykoj por i perkrah ne cdo vendimarrje qe ata marrin per jeten.

Nuk ka gje me te cmuar kur shikon qe puna jone e palodhoshme ndihmon dhe ndryshon jeten e cdo studenti per ne rrugen e dijes, te suksesit dhe ecjes perpara ne jete.

Image
Vendi i ngjarjes dhe të pranishmit

Megjithese gjate ketyre viteve te karrires time une jam vleresuar me cmime te ndryshme per punen time nga Ministria e Arsimit te Shtetit te New Yorkut, ky cmim i dhene sot eshte vleresimi me i madh qe i behet punes time. Me shume krenari sot, une kam nderin te falenderoj te gjithe stafin e Organizates dhe ju jam shume mirenjohese.

Perpara 21 viteve une nuk kisha asnje nje njeri ne kete vend te madh dhe te huaj, por sot une kam nje familje te madhe. Ndihem shume krenare qe jam pjese e kesaj FAMILJE TE MADHE SHQIPTARE.

Image
çmimi
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat