Figura e shahut që kushton 1 milion dollarë - Bota Sot
Figura e shahut që kushton 1 milion dollarë

Art

Figura e shahut që kushton 1 milion dollarë

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 00:15
Figurë shahu

Një copë mesjetare e shahut që ka munguar për gati 200 vjet është vendosur në ankand për më shumë se 1 milion euro.

Familja në zotërim të copës së çmuar e kishte mbajtur atë për 50 vjet përpara se të zbulonte se ishte një nga pjesët e humbura të Lewis Chessmen.

Chessmen Lewis – një rrangull me 93 objekte – u zbulua në vitin 1831 në Isle, raporton revista “Time”.

Sidoqoftë, në kohën e zbulimit të tyre, mungonin pesë copë – një kalorës dhe katër gardianë.

Familja e kishte pjesën në posedim për 50 vjet, pa e kuptuar rëndësinë e figurës, para se ta merrte atë në shtëpinë e ankandit të Sotheby në Londër.

Ajo aktualisht është duke u shitur për shifrën prej më shumë se 1 milion eurosh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...