“Dhimbja në bukuri”, skulptori i kthen mbeturinat pandemike në art

Art

“Dhimbja në bukuri”, skulptori i kthen mbeturinat pandemike në art

Më: 28 mars 2021 Në ora: 07:52
Marcelo Toledo

Marcelo Toledo, nga Buenos Aires, Argjentinë, zakonisht krijon skulptura dhe bizhuteri nga metali. Tani artisti po punon me një material të ri: maska ​​mbeturinash dhe shiringa nga pandemia COVID-19 për të krijuar një ekspozitë që eksploron ndikimin e dhimbshëm të virusit.

Toledo, i cili ka bërë bizhuteri për muzikorin "Evita" në Broadëay dhe pjesë unike për Barack Obama dhe Madonna, ishte ndër të parët në Argjentinë që kaloi COVID-19 një vit më parë, gjë që e la atë të shtrirë në spital për tetë ditë me pneumoni.

Përvoja la një gjurmë në jetën e tij dhe shkaktoi një mori punimesh arti, nga një maskë 14 metra me flamurin argjentinas që ai vendosi në Obeliskun ikonik në Buenos Aires për të rritur ndërgjegjësimin rreth dhurimit të organeve gjatë pandemisë.

Për ekspozitën e tij të re, "Muzeu i Pas," Toledo po mbledh mbeturinat e ricikluara të koronavirusit të dërguara nga spitale, laboratorë dhe njerëz të rastit. Ai përfshin vaksinat e vjetra dhe pjesët mjekësore dhe copat e gazetave në lidhje me pandeminë.

"Unë jam i ngazëllyer që mund të shndërroj dhimbjen në bukuri dhe kjo ekspozitë është pikërisht ajo, duke kapur gjithçka që po na ndodh si shoqëri", i tha Reuters 45-vjeçari Toledo.

Veprat e artit, të cilat do të shfaqen nga shtatori në një hapësirë ​​publike në qendër të Buenos Aires, të gjitha do të bëhen nga "materiale të disponueshme ose mbeturina që më dërgojnë njerëzit".

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat