Pikturat e vjedhura të Van Goghut rikthehen në muzen në Amsterdam - Bota Sot
Pikturat e vjedhura të Van Goghut rikthehen në muzen në Amsterdam

Art

E shtunë, 20 tetor 2018

Pikturat e vjedhura të Van Goghut rikthehen në muzen në Amsterdam

Më: 21 mars 2017 Në ora: 14:41
Muzeu i Van Goghut në Amsterdam.

Muzeu “Vicent Van Gogh”në Amstredam, ka njoftuar se janë rikthyer dy piktura të shekullit të 19-të, që ishin vjedhur 14 vjet më parë.

Policia italiane, shtatorin e kaluar, gjatë një hetimi ndaj Raffaele Imperiale, i cili akuzohet se ka udhëhequr një rrjet ndërkombëtar të trafikimit të kokainës, kishte gjetur dy piktura e Van Goghut.

Dy pikturat e ekspozuara sot në muze, konsiderohen si pjesë shumë e rëndësishme e zhvillimit artistik të Van Goghut.

Në vitin 2002, hajdutët kishin hyrë përmes çatisë së muzeut dhe kishin arritur që për katër minuta të vidhnin pikturat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test