Piktura e Van Gogh shitet për 7 milionë euro - Bota Sot
Piktura e Van Gogh shitet për 7 milionë euro

Art

Piktura e Van Gogh shitet për 7 milionë euro

Më: 4 qershor 2018 Në ora: 22:42
?Piktura e Van Gogh

Një pikturë e Van Gogh, e pikturuar kur ishte i ri, u shit sot në Paris për më shumë se shtatë milionë euro.

“Raccommodeuses de filets dans les dunes” (Riparueset e rrjetave në duna) e vitit 1882 u shit për 7,065 milionë euro tek një koleksionist amerikan, ndërkohë që kjo vepër vlerësohej midis tre dhe pesë milionë euro.

Shitja e fundit në ankand e një pikture të Van Gogh në Paris përkon në mes të viteve 1990, dhe bëhet fjalë për pikturën “Le Jardin à Auvers” (Kopështi në Auvres) dhe arriti vlerën e 10 milionë dollarëve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...