Vdes fituesi i Nobelit - Bota Sot
Vdes fituesi i Nobelit

Art

Vdes fituesi i Nobelit

Më: 12 gusht 2018 Në ora: 21:57
Vidiadhar Surajprasad Naipau

Ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçare shkrimtari indian, Vidiadhar Surajprasad Naipau.

Naipaul ishte fitues i çmimit “Nobel” për letërsi në vitin 2001, raporton BBC.

Ai ka vdekur në shtëpinë e tij në Londër. Gruaja e tij, Nadira Naipaul, në një deklaratë ka thënë se ai vdiq i rrethuar nga njerëzit e tij të dashur. Ajo e quajti “gjigant” burrin e saj për të gjitha arritshmëritë e tij.

Shkrimtari kishte filluar të shkruante në vitin 1950. Disa nga veprat më të njohura të tij janë “Një shtëpi për z. Bissas”, “Në një shtet të lirë” dhe “Një kthesë në lum”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...