Kroati befason, triumfon në Maratonën ndërkombëtare “Prishtina 2022”

Atletika

Kroati befason, triumfon në Maratonën ndërkombëtare “Prishtina 2022”

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 13:04
Kroati befason

Atleti kroat Ante Zhivkoviq ka befasuar të gjithë në kryeqytetin e Kosovës, duke triumfuar në Maratonën e Prishtinës.

Një garë jashtëzakonisht interesante, ndërsa Zhivkoviq ishte më i shpejt me kohë të kaluar për 2 orë e 40 minuta.

Është një fitore e bujshme e kroatit në Maratonën ndërkombëtare (42 kilometra e 195 metra).

Pas tij renditet Erzen Zyberaj. Atletii ynë është i kënaqur me rezultatin duke e cilësuar shtegun të mirë. nga ana tjetër, Zhivkoviq, tha se gara ka qenë e mirë por dhjetë kilometrat e fundit ishin më të vështira.

“Për herë të parë jam këtu. Më pëlqen qyteti, njerëzit janë të afërt”, ka thënë Zhivkoviq.
Në maratonë garuan 784 garues.

Shtatëqind e tetëdhjetë e katër garues moërn pjesë, garë e organizuar nga Federata e Atletikës së Kosovës dhe Drejtoria e Sportit në Komunën e Prishtinës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat