​11 vjet nga maratona e parë ndërkombëtare në Shqipëri

Atletika

​11 vjet nga maratona e parë ndërkombëtare në Shqipëri

Më: 21 tetor 2022 Në ora: 07:45
Foto ilustrim

Në Shqipëri më 21 tetor të vitit 2011 u zhvillua për herë të parë një maratonë ndërkombëtare.

Rreth 3000 vrapues, mes të cilëve 800 maratonistë të ardhur nga 13 vende të botës iu bashkuan Maratonës Ndërkombëtare në Tiranë,

Pikënisje ishte sheshi “Skënderbej”.

Pas vrapimit 42 km, keniani Elisha Kiprotich dhe moldavja Svetlana Shepeleva hyjnë në histori si fituesit e kësaj maratone të parë ndërkombëtare e organizuar në Shqipëri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat