Luftëtari ukrainas i bllokuar në fabrikën e çelikut: Nëse na mbaron ushqimi, do të kapim zogj

Bota

Luftëtari ukrainas i bllokuar në fabrikën e çelikut: Nëse na mbaron ushqimi, do të kapim zogj

Nga: M.H. Më: 3 maj 2022 Në ora: 06:31
Luftëtari ukrainas i bllokuar në fabrikën e çelikut: Nëse na mbaron ushqimi, do të kapim zogj

Civilët dhe forcat ukrainase të strehuar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol po përballen me bombardime "të pandërprera", me furnizimet bazë duke mbaruar ndërsa zyrtarët ukrainas garojnë për të evakuuar ata që janë brenda, sipas një kapiteni në uzinë.

"Sulmet (po) vazhdojnë pa ndalesë, ka qenë artileri tankesh, artileri breshërie dhe çdo tre deri në pesë minuta ka pasur bombardime ajrore," tha Svyatoslav Palamar, zëvendëskomandant i Regjimentit Azov ukrainas., shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

"Ka ende civilë të strehuar në uzinë, dhe megjithatë armiku vazhdon këtë bombardim."

Rreth 100 civilë u evakuuan nga centrali të dielën, por një evakuim i mëtejshëm i planifikuar për të hënën nuk u bë. Ndërkohë, disponimi brenda është i zymtë, me regjimentin që raporton furnizime të pakta me ujë dhe ushqim.

"Nuk mund t'ju them me siguri se sa ka mbetur për sa ditë, por mund t'ju siguroj se po kursejmë -- shumë të frikësuar pa ujë dhe ushqim, dhe veçanërisht municione," tha Palamar. Ai shtoi se regjimenti po ndante "çfarëdo që kemi me civilët".

"Nëse (më e keqja) vjen më keq dhe na mbaron ushqimi, do të kapim zogj dhe do të bëjmë gjithçka vetëm për të qëndruar të patundur," tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat