Selim Musaj figurë emblematike e mërgatës sonë!

Diaspora

Selim Musaj figurë emblematike e mërgatës sonë!

Nga: Florim Zeqa Më: 17 tetor 2021 Në ora: 12:07
Pamje nga takimi për Selim Musajn

Të shtunën më 16.10.2021, në 1 vjetorin e shkuarjes në amshim të veprimtarit Selim Musaj, në Bar Trattoria ORIKUM në Colle Umberto (Treviso-Itali), familja Musaj e organizojë një Drekë Përkujtimore për veprimtarin e njohur të çështjes kombëtare, profesorin dhe intelektualin e kalibrit Selim Musaj, ish themeluesin dhe kryetarin e parë të UNIKOMB-it me seli në Treviso (Itali).

Tubimin e deklaroj të hapur Arif Musaj, me ç’rast i përshendeti të gjithë pjesëmarrësit duke i falenderuar për pjesëmarrje në këtë drekë përkujtimore për veprimtarin Selim Musaj.

Më pas u vazhdua me fjalët përshendetëse. Nga evokimet e shokëve, miqve dhe bashkëveprimtarëve, u shpalos një pjesë e veprimtarisë së tij atdhetare me ç’rast u vërejtejn çartë gjurmët e pashlyera që Selim Musaj ka lënë në mesin e mërgatës sonë.

Image

Pas fjalëve përshendetëse, u shtrua dreka me ushqime të shijshme nga kuzhina e ORIKUM-it, pronë e shqiptarit Skender Alijaj.

Ne mërgimtarët, përveq lidhjeve të gjakut dhe lidhjeve emocionale që kemi për vendlindjen, na bashkon edhe dhimbja për njëri-tjetrin.

Njeriu kur ndjen dhimbje është i gjallë, por kur ndjen dhimbjen e tjetrit është njeri!

Njerëzit e mëdhenjë u ngjajnë objekteve gjigante, sa më shumë largohemi prej tyre i shohim më mirë. Kësisoji, edhe distanca kohore nga shkuarja në amshim e Selim Musajt, do t’na bëjë ta kuptojmë më mirë madhështinë e tij.

Image

Njerëzit e mirë mund të jenë të varfër me para, por janë me shpirtë të pasur dhe fisnik.

Njerëzit shpirtëmirë jetojnë edhe pas vdekjes në kujtesën e të gjallëve. Përmbyllja e ciklit jetësorë në këtë botë, e shënon fillimin e përjetësisë në botën tjetër dhe në kujtesën e secilit prej nesh.

Selim Musaj ishte njeri i fjalës dhe besës, ishte personalitet unifikues i mërgatës sonë, ishte njeri i sinqertë, fjalë pak e punë shumë.

Me të ndjerin Selim Musaj ishim në rrugë të mirë të unifikimit të mërgatës sonë…

Selim Musaj nuk ishte njeri i prapaskenave, por ishte njeri i guximshëm që i thoshte të vërtetën secilit në sy.

Image

Selim Musaj ishte misionar i unifikimit të shqiptarëve në një çati të përbashkët, i cili për qëllim e kishte faktorizimin e shqiptarëve si etnitet dhe dëgjimin e zërit tonë nga autoritet italiane.

Mungesa e një veprimtari të kalibrit siq ishte Selim Musaj është e madhe dhe e pakompensueshme për mërgatën shqiptare, e në veçanti për familjen, por krenaria për veprat që la pas do t’na lejtësojnë dhimbjen për të!

Në fund, vajza e Selim Musajt, Esantila me emocione të thella shpirtërore i falenderoj të gjithë të pranishmit në këtë Drekë Përkujtimore për babain e saj; “Ju faleminderit të gjithëve nga zemra për prezencën tuaj dhe fjalët e bukura, të cilat na lehtësuan dhimbjen dhe na shtuan akoma më shumë krenarinë për babain tonë. Tani po e kuptojmë se nuk jemi vetëm, ju kemi juve, ua kthefshim për gëzime!”

Ishin këto momente të veçanta emocionuese të papërshkruara me fjalë. Vetëm ndjenjat e brendshme shpirtërore i kuptojnë momentet e tilla emocionale të familjarëve për më të dashurin e tyre.

Veprimtaria atdhetare e Selim Musajt është sa e madhe po aq e bujshme, esplorimi i së cilës kërkon kohë dhe hapësirë të madhe, andaj këtë do ta bëjë përmes një publikimi të veçantë në një moment të përshtatshëm kohorë.

U prehtë në mirësinë e parajses shpirti i bardhë i Selim Musajt, i atdhetarit që nuk u ndal së vepruari deri në frymën e tij të fundit!

I përmotshëm qoftë kujtimi!

Lavdi jetës dhe veprës të Selim Musajt, figurës emblematike të mërgatës sonë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat