​“Marca” reagon pas përgjigjes së FFK-së: Spanja nuk i kërkoi FIFA-së përjashtimin e Kosovës, siç kanë bërë Serbia e Rusia

Futboll

​“Marca” reagon pas përgjigjes së FFK-së: Spanja nuk i kërkoi FIFA-së përjashtimin e Kosovës, siç kanë bërë Serbia e Rusia

Më: 9 mars 2021 Në ora: 20:30
Kosova

Gazeta e njohur spanjolle “Marca” ka reaguar menjëher pas përgjigjes së Federatës së Futbollit të Kosovë për atë të Spanjës ku Kosova nuk u përmend si shtet por si “territor”

“Federata e Kosovës ka lëshuar një deklaratë në të cilën thotë se i është drejtuar Federatës Spanjolle të Futbollit për të tërhequr termin "territori i Kosovës" me të cilin lista që Luis Enrique do të publikojë të hënën për ndeshjet kundër Greqisë (25), Georgia 28) dhe Kosovës (31, në Sevilje).”, thuhet fillimisht në këtë shkrim të gazetës spanjolle.

Kosova siguron që do të luajë lojën vetëm në kushte të barabarta në lidhje me simbolet (flamurin, himnin ...) dhe se nëse jo, ndeshja nuk do të zhvillohet. "Rregullat e FIFA dhe UEFA janë të qarta. Pavarësisht se çfarë doni të thoni, rregullat nuk mund të ndryshohen," , citohet më tutje reagimi i FFK-së nga “Marca”

Ma tutje, e përditshmja spanjole potencon se RFEF ka ndjekur udhëzimet e vendosura nga Qeveria e Spanjës në mënyrë që loja të mund të luhet, duke kursyer faktin e jashtëzakonshëm të përballjes me një vend të panjohur. Spanja nuk i kërkoi FIFA-s ndonjë përjashtim në lidhje me Kosovën në shortin për Kupën Botërore të Katarit, ashtu si Bosnjë-Hercegovina, Serbia dhe Rusia. Prandaj, Federata e Kosovës beson se nuk duhet të supozohet se është vetëm një palë tjetër, përfundon ky artikull.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat