​UEFA vjen me dy vendime të rëndësishme për EURO 2020

Futboll

​UEFA vjen me dy vendime të rëndësishme për EURO 2020

Më: 31 mars 2021 Në ora: 16:56
​UEFA

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s ka lejuar përdorimin e pesë zëvendësimeve në EURO 2020 ndërsa një vendim mbi formatin e garave të klubeve UEFA pas 2024, do të merret në Prill.

"Të lejojë përdorimin e deri në pesë zëvendësimeve në UEFA EURO 2020 dhe në finalet e Ligës së Kombeve të UEFA 2021 në përputhje me ndryshimin e përkohshëm të futur në Ligjin 3 të Ligjeve të Lojërave të IFAB", thuhet në deklaratën zyrtare të UEFA-s.

"Ndërsa arsyet për rregullin e pesë zëvendësimeve mbeten të vlefshme në sfondin e kalendarëve kombëtar dhe ndërkombëtarë të futbollit të prekur nga pandemia Covid-19 dhe duke pasur parasysh se rregulli është tashmë në fuqi për ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës që do të zhvillojnë nga marsi 2021 deri në Mars 2022, u vendos që të zgjasë ndryshimin në UEFA EURO 2020 në Qershor / Korrik 2021, finalet e Ligës së Kombeve të UEFA-s në Tetor 2021 dhe play-offet e rënies në Ligën e Kombeve të UEFA në Mars 2022. "

Komiteti gjithashtu ka vendosur që secili vend të përcaktojë numrin e spektatorëve të lejuar në stadiume gjatë turneut.

“Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s rishikoi vendimin e tij të 1 Tetorit 2020 me të cilin lejoi kthimin e spektatorëve në ndeshjet e UEFA-s deri në 30% të kapacitetit. Komiteti vendosi që në dritën e faktit që secila prej shoqatave të 55 anëtarëve të UEFA-s përballet me një situatë të ndryshme në lidhje me trajtimin e pandemisë, një kapak i tillë nuk është më i nevojshëm dhe që vendimi për numrin e spektatorëve të lejuar të bie nën përgjegjësinë ekskluzive të autoriteteve përkatëse kompetente lokale  kombëtare.

"Rrjedhimisht, hiqet kufiri i frekuentimit i spektatorëve i imponuar më parë nga UEFA me një maksimum prej 30% të kapacitetit të ulëseve të stadiumit përkatës, si dhe ndalimi për spektatorët për të marrë pjesë në ndeshjet e futsalit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat