Granit Xhaka habit me deklaratë: Ka tifozë që kanë pritur 60 vjet 

Futboll

Granit Xhaka habit me deklaratë: Ka tifozë që kanë pritur 60 vjet 

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 14 prill 2024 Në ora: 23:48
Granit Xhaka

Bayer Leverkusen është kampion i Gjermanisë për herë të parë. 

Futbollisti Granit Xhaka ka luajtur një rol përcaktues në skuadrën e Xabi Alonsos, e cila është e pamposhtur në 43 ndeshje. 

Pas triumfit (me rezultat 5:0 ndaj Werderit), kapiteni i kombëtares së Zvicrës foli për mediumin e njohur zviceran “Blick” për suksesin e tij më të madh personal. 

Granit Xhaka, urime për fitimin e kampionatit!

Granit Xhaka: Kur filloni të luani futboll si fëmijë, ëndërroni momente të tilla.

Në adoleshencë kam ndjekur festimet e kampionatit në Gjermani.

Një ëndërr që bëhet realitet. Unë tashmë kam fituar tituj me Baselin, por është edhe më i veçantë jashtë vendit.

Sidomos me këtë klub që nuk ka qenë kurrë kampion. Ne bëmë histori, secili prej nesh në klub.

Ne jemi legjenda, nuk ka asgjë më të mirë në futboll sesa të përjetojmë dhe shijojmë diçka të tillë së bashku.

Çfarë po të kalonte në mendjen tuaj kur shënuat golin për të bërë rezultatin 2:0?

Granit Xhaka: Jo shume. Boniface pasoi topin, që është një nga pikat e tij të forta. Sapo u ngrita, aq më mirë që topi hyri brenda.

Ky është titulli?

Granit Xhaka: Po, sepse ne ndjemë se kishte më shumë emocione të përfshira në lojë në pjesën e parë sesa mendonim.

Nuk ishte gjysma jonë më e mirë. Me epërsinë 1:0 ishim në rrugën e duhur. Goli i dytë ishte një shuplakë për Bremenin. Atëherë e dinim se tani kishim pak qetësi.

Dhe nuk kam pse të them asgjë më shumë për tre golat e Flo (Wirtz)...

Si i përjetuat skenat në fazën finale?

Granit Xhaka: Pothuajse e prisnim pak. Sot këtu kishte tifozë që e presin këtë titull prej 60 apo 70 vitesh.

Ky ishte qëllimi ynë sepse kur je kaq afër, duhet ta arrish atë. Sidomos në shtëpi, gjë që e bën këtë edhe më të veçantë.

Është diçka e veçantë. është vështirë të gjej fjalë.

A mund ta klasifikoni tashmë këtë titull?

Granit Xhaka: Ndoshta ky moment është pak më emocionues për mua, sepse isha shumë afër fitimit të ligës me Arsenalin vitin e kaluar. Edhe kur ishim tetë, njëmbëdhjetë, 14 ose 16 pikë para, gjithmonë thoja se duhet të qëndronim të qetë. Jam shumë i lumtur që arritëm ta festojmë titullin sot.

Si festohet titulli?

Granit Xhaka; Ne jemi të lirë nesër. Kjo ishte e qartë para ndeshjes. Tani festojmë me familjet tona. Nga e marta e në vazhdim fokusi i plotë do të jetë ndeshja e së enjtes në Europa League.

Çfarë kuptimi kishte për ju ky moment këtu me familjen tuaj?

Granit Xhaka. Familja ime ka një kuptim shumë të veçantë për mua. Prindërit më kanë rritur ashtu siç jam sot. Gruaja dhe fëmijët e mi, të cilët më mbështesin çdo ditë. Në kohë të mira dhe të këqija.

Ka pasur edhe të këqija në karrierën time. Ata ishin gjithmonë aty për mua në këto. Prandaj edhe ky është një falënderim për ta. Kështu që ne duam ta shijojmë së bashku.

Si do të qëndrojë skuadra e fokusuar pavarësisht fitimit të kampionatit?

Granit Xhaka. Nuk ka nevojë të thuash shumë fjalë për të. Do të luajmë në finalen e DFB Cup kundër Kaiserslauternit, ku kundërshtari sigurisht që nuk është favorit. Por është një lojë. Çdo gjë mund të ndodhë atje.

Duhet të qëndrojmë më shumë se 100 për qind të përqendruar. Synimi tjetër është Europa League. Por atje jemi vetëm në çerekfinale.

Do të vazhdojë edhe të enjten. Ne kemi një pozicion të mirë startues pas ndeshjes së parë, por do të jetë një lojë ndryshe në Londër sesa këtu.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat